איגור (עידו) ארמיאץ'

אני דוקטורנט באוסף העכבישנים הלאומי, בהנחיית ד"ר אפרת גביש-רגב ופרופ' אריאל צ'יפמן.

נושא התיזה שלי הוא: סיסטמטיקה ואבולוציה בצומת ביוגיאוגרפית של הסוג Lycosa Latreille, 1804 בישראל (משפחת הזאבניים Lycosidae)

אזור הים התיכון הוא עשיר במינים ומגוון גיאוגראפית. ההיסטוריה הביוגיאוגראפית של האזור היא מורכבת, והודות לריבוי אירועי הגירה כולל טקסונים אירופאיים, אסיאתיים ואפריקאיים, כמו גם מינים אנדמיים רבים, שמקורם בהתמיינות אלופטרית. פסיפס זה של טקסונים התהווה לאורך תקופות גיאולוגיות, כך שהיום קשה לאתר את מקורותיהם של המינים השונים באזור הים התיכון. מחקר שנערך לאחרונה השתמש בפילוגנזה מולקולרית כדי להתחקות אחר השושלות הטקסונומיות של סוג העכבישים רב-המינים Lycosa במערב הים התיכון. המחקר קישר את אירועי ההפצה וההתמיינות של השושלות אל אירועים בהיסטוריה האקלימית של האזור. עם זאת, הטקסונומיה והפילוגנזה של הסוג בלבנט עוד אינן ברורות. במהלך עבודת המאסטר שלי (פירוט בהמשך), על משפחת הזאבניים בישראל, מצאתי לאורך הארץ אוכלוסיות של Lycosa בעלות שונות פנוטיפית, בגודל, דוגמאות צבע, מורפולוגיה גניטלית והתנהגות בניית מחילה. המחקר הנוכחי יכלול רביזיה טקסונומית ומפתח למינים של Lycosa בישראל. בנוסף אשתמש בשיטות מולקולריות ומורפולוגיות לקביעת גבולות המינים וזיהוי השושלות השונות של Lycosa המצויות בישראל, ובחינת היפותזות הנוגעות למגוון הפנוטיפי הגדול של הסוג בלבנט.

DSCF6718 for webPicture 217 for web

Lycosa Latreille, 1804

צילום: איגור ארמיאץ'

תואר שני

את התואר השני עשיתי באוניברסיטת תל אביב בהנחיית פרופ' תמר דיין, וד"ר אפרת גביש-רגב ובתמיכת היוזמה לטקסונומיה בישראל.בנושא: טקסונומיה ואקולוגיה של על-משפחת הזאבנים (Lycosoidea) בישראל: מאסף המינים והעדפת בית גידול בזאבניים (Lycosidae)

על-המשפחה Lycosoidea (זאבנים) היא דוגמה לקבוצה לה עדיין נדרש מחקר מקיף. המשפחה הגדולה ביותר בקבוצה זו, Lycosidae (זאבניים), מעולם לא נחקרה בישראל וזקוקה לרוויזיה טקסונומית מקיפה. בנוסף, התיחום של משפחות הזאבנים Zoridae ו- Miturgidae עשוי להשתנות. בחינה מקדימה של (O.P.-Cambridge in 1872) Prochora lycosiformis (Miturgidae) המוכר מסיציליה וישראל מגלה דמיון מסקרן למין אוסטרלי מאותה המשפחה. חידה טקסונומית זאת מעלה שאלה לגבי היחסים של שני מיני זאבנים אלו. המחקר מבוסס-האוספים שערכתי בחן את עושר המינים והגבולות הטקסונומיים של שבע משפחות הזאבנים המצויות בישראל.  מחקר זה היה צעד ראשון בהבנת המגוון של על-משפחה זו בישראל ותרם לידע שלנו על הטקסונומיה של קבוצה מגוונת זו. הוא היווה צעד ראשון למחקרי הנוכחי על הטקסונומיה והאקולוגיה של הזאבניים בישראל.

me5DSCF1482 for web

Evippa arenaria (Audouin, 1826)

צילום: איגור ארמיאץ'

רשימת פרסומים

Armiach, I., Bernstein, I., Tang, I., Dayan, T., and E., Gavish-Regev, 2016. Activity-density data reveal community structure of Lycosidae at a Mediterranean shrubland. Arachnologische Mitteilungen / Arachnology Letters 52: 16-24. Doi: 10.5431/aramit5204

Gavish-Regev, E., Aharon S., Armiach I., and Y. Lubin, 2016. Cave survey yields a new spider family record for Israel. Arachnologische Mitteilungen / Arachnology Letters 51: 39-42. Doi: 105431/aramit5105