אוסף הפלאונטולוגיה

על האוסף

האוספים הפליאונטולוגים כוללים אוספים סיסטמטיים של חסרי חוליות וחולייתנים המהווים עדות לרקורד הפוסילי של מזרח הים התיכון, על מקורותיו הביאוגיאוגרפים ולהיבטים אבולוציוניים של שחזור המינים והסביבה.

האוסף הפליאונטולוגי של חסרי החוליות

אוסף זה כולל עשרות אלפי פריטים של מקרו ומיקרו פוסילים מהארץ, מארצות שכנות ומהעולם. האוסף נוסד על ידי פיקרד, בן תור ואבנימלך. בנוסף ישנם אוספים קדומים יותר של בלנקהורן, קונרד ואחרים מהמאה ה-19. אוסף נוסף חשוב נתרם על ידי פרופ' פאול אופנהיים מברלין.

האוסף הפליאונטולוגי של החולייתנים

אוסף זה כולל דגים, דו-חיים, זוחלים, עופות ויונקים. האוסף הוקם על ידי פרופ' הס והורחב מאוחר יותר על ידי פרופ' צ'רנוב. במהלך חמישים שנה נאסף חומר פוסילי מרחבי הארץ, מאתרי מפתח עשירי מאובנים. האתר במתכש רמון המתוארך לתקופה הטריאסית כולל אלפי מאובנים ממקור ימי ויבשתי.

שימור

באוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטה העברית

עבודת שימור באוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטה העברית מתבצעת הן מול אוספים מן העבר (פליאונטולוגיה וארכיאוזואולוגיה) והן מול אוספים מודרניים (זואולוגיה). פנים שונים של עבודת המשמר באוספים כוללים:

# שימור ישיר של פרטים ושל אוספים, כגון באמצעות טיפול בממצאים פליאונטולוגיים, ארכיאוזואולוגיים וזואולוגיים (מודרניים). לדוגמא, פרויקט השימור של חלקי שלד של פיל מהאתר הפרהיסטורי ערק אל-אחמר (1.5-2 מליון שנה לפני זמננו). הממצאים טופלו באתר עצמו במהלך החפירה הארכיאולוגית, והטיפול נמשך לאחר מכן במעבדה לפליאונטולוגיה במטרה להכין את החומר למטרות מחקר, ובעתיד – גם תצוגה. כך נעשה גם לגבי ממצאים מהאתר רבדים, שתהליך השימור שלהם פורסם במאמר (Beiner et al., 2013).

# נושאים הנוגעים לשימור מונע, כגון ניטור אקלים, שיפור אחסון ופרוטוקולים של תחזוקת האוספים. חדר האוספים החדש של אוסף הציפורים ע"ש ישראל אהרוני משמש דוגמא לשיפורים באחסון ובתיעוד האוספים. כל הפרטים באוסף זה עוברים תהליך טיפול ושימור, וכולם מתועדים במסד הנתונים החדש שנבנה עבור האוספים.

# מחקר בתחום שימור, שמטרתו לפתח שיטות ופרוטוקולים לעבודת שימור באוספי טבע (לדוגמא Beiner et al., 2015).

סטודנטים מתכניות לימודים מוכרות לשימור מקצועי מוזמנים להגיש מועמדות להתמחות

נא ליצור קשר עם גלי ביינר gali.beiner@mail.huji.ac.il

Assorted conservation images_ssss