אוסף חסרי חוליות ימיים

על האוסף

מבוא
אוסף חסרי החוליות של האוניברסיטה העברית כולל נציגים של יותר מ-30 מערכות של ממלכת החי, והוא עשיר במיוחד גם בהשוואה לקבוצות גדולות שמיוצגות באוספים מיוחדים ונפרדים, כמו לדוגמה אוספי הרכיכות והחרקים שבאוניברסיטת תל אביב. בשונה מאוספים ביולוגיים אחרים שבאוניברסיטה העברית, המתבססים בעיקרם על פריטים מזוהים, באוסף זה יש גם פריטים שטרם מוינו – הן פריטים יחידאים של קבוצות טקסונומיות מסוימות הן פריטים של מיובנתוס ופלנקטון של מים מלוחים ושל מים מתוקים, אשר נאספו במסעות מחקר שונים.

אוספי הפריטים הממוינים כוללים קבוצות טקסונומיות שנחקרו על ידי מ' צורנמל (Porifera) וי' כהן (Octocorallia), ה"ג ברומלי-שנור (Turbellaria and Cladocera), י' דפני וא' פרבר (Echinodermata), מ"נ בן-אליהו (Polychaeta) ופ"ד פור (Copepoda – Crustacea), וגם מגוון רחב של דגימות אב-טיפוס (type specimens) המייצגות פנורמה רחבה של עולם חסרי החוליות.

המשך…

המשך קריאה

היסטוריה

אוסף חסרי החוליות של האוניברסיטה העברית נוסד רשמית בשנת 1962 בראשותו של פרופ' קרל רייך, במקום שהיה אז המחלקה לזואולוגיה ב' (ב"מגרש הרוסים"). היסודות הראשונים באוסף כללו חומר שנאסף במסעות מחקר של האוניברסיטה העברית לאגם החולה בשנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20, וכן את האוספים הימיים של ד"ר אברהם ישוב (וירשובסקי) מאותה תקופה ושל פרופ' קרל רייך מאילת משנת 1950. מאז גדל אוסף חסרי החוליות במידה ניכרת בעקבות פעילותם של פרופ' דב פור ותלמידיו, שהוסיפו לו חומר רב ממקורות מים מלוחים ומים מתוקים.

פריטים רבי-ערך נוספים הגיעו לאוסף חסרי החוליות מפרויקט המחקר בדרום ים סוף שנעשה בשנת 1962 באזור חופי אריתריאה (אריתריאה, ארכיפלג דלאק). גם הפרויקט של חקר הכינרת בשנות ה-60 המאוחרות של המאה ה-20, לפני הפעלתו של המוביל הארצי, הכניס לאוסף פריטים מיובנתיים יקרי ערך. מאותן שנים צורפו אליו גם אוספים של חומר ממקורות מים מתוקים וממעיינות שכיום אינם קיימים עוד. ראויים לאזכור מיוחד האוספים משמורת החולה, שנאספו בידי חוקרים רבים עוד לפני ייבושו החלקי של האגם וזיהומו לבלי שוב בשנות ה-50 של המאה ה-20, וכן דגימות מסקר של המעיינות הבלתי מופרעים של בקעת ים המלח והירדן בשנות ה-70 של המאה ה-20, שהביא ליצירת הבסיס המדעי של חקר עולם החי במעיינות בישראל.

המשך…

המשך קריאה

צוות האוסף

עדכונים אחרונים