מחזירים את הנעורים לציפורי האוסף

בשנתיים האחרונות עבר אוסף אהרוני תהליכים רבים, במטרה להחזיר עטרה ליושנה. בקיץ 2013 עבר האוסף ממקום מושבו הקודם, אל חדר חדש, אשר נבנה במיוחד בשבילו. לאחר סקר אשר כלל בדיקת מצב הפרטים, וידוא הזיהוי וסידור טקסונומי, הוכנסו כל הפוחלצים והעורות למגירות וארונות במיוחד בשבילם. המידע הועבר לראשונה למאגר ממוחשב (מוזמנים לבדוק בעצמכם) והאוסף נפתח למבקרים.

המעבר והסידור לקחו מספר חודשים, אך עם סיומם העבודה רק החלה. עבודות התחזוקה, השיפוץ והשיפור נעשות כל הזמן, ובראשן פרויקט הדגל הנוכחי: נקיון ותיקון הפוחלצים. כפי שכולם יודעים, שום דבר לא נשאר במצבו המקורי אם לא מטפלים בו. במקרה של פוחלצים ועורות, גם אם ישמרו בתנאים אידיאליים אשר ימנעו נזקי שמש ואקלים, עדיין ינזקו ע"י 3 גורמים עיקריים: מזיקים, אבק ובני אדם. מכיוון שמטרת האוסף היא לשמש למחקר, לא ניתן להמנע ממגע אדם, וכאשר נוגעים, כמובן שעלולות לקרות תאונות, או פשוט בליה. על-מנת להימנע ממזיקים שעלולים למצוא את הנוצות ערבות לחיקם או את הפוחלצים כמקום טוב להטיל בו ביצים, בצענו הדברה, אמנם כמובן שיש לבקר את תוצאותיה מכיוון שמזיקים תמיד ימצאו דרך לחזור. כדי להמנע מאבק, אנו שומרים על חדר סגור ומגנים על הפרטים, אך כמו שכולנו מכירים מבתינו, אי אפשר לברוח מהאבק.

מטרת פרויקט הנקיון היא להתמודד עם שלושת הגורמים הללו. ראשית, מתבצעת בדיקה יסודית של כל פרט, הכוללת חיפוש סימנים למזיקים וצילום של הפרט ושל סימנים אלו. שנית, מתבצע נקיון עדין באמצעות חומרים וכלים מיוחדים, פן יפגעו הנוצות הרגישות. לבסוף, במידת האפשר מתבצעים תיקונים קטנים כמו יישור של נוצות, חיזוק החיבורים למעמד ועוד. עבודה זו לוקחת זמן רב, ולשמחתנו נעשית בנאמנות ע"י שיר שפירא, בהנחייתה של גלי ביינר, משמרת האוספים. בשלב ראשון ינוקו הפוחלצים, תהליך ארוך אשר צפוי לקחת כמה חודשים, אך כבר רואים תוצאות. בשלב השני נעבור לנקיון העורות, משימה עדינה ומורכבת אפילו יותר מנקיון הפוחלצים.

בתמונה: ערכת הניקוי מוכנה לפעולה

תמונה באדיבות ד"ר תמר נוביק

תמונה באדיבות ד"ר תמר נוביק

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *