עַכְּבִיסוּמָאִים: סדרה אניגמטית של עכבישנים זעירים ומיקומם הפילוגנטי במחלקת העכבישנים

תוצר נוסף של שיתוף הפעולה הפורה בין המעבדה של אוסף העכבישנים הלאומי ומעבדתו של פרופ' שרמה אוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון עוסק בפילוגנזה של מחלקת העַכְּבִישָׁנִים ובסדרה אניגמטית של עכבישנים זעירים חסרי עיניים – עַכְּבִיסוּמָאִים.

העַכְּבִיסוּמָאִים (Palpigradi (micro-whip scorpions)) היא סדרה הכוללת פחות ממאה מינים מתוארים, כולם חסרי עיניים וזעירים (עד שלושה מילימטרים), בעלי בחנינים המשמשים להליכה, וזוג גפי-הליכה ראשון המשמשים לחישה, ושוטון בקצה הבטן המשמש גם הוא לחישה. מאוד קשה למצוא עַכְּבִיסוּמָאִים ! המינים המוכרים מאכלסים בתי גידול לחים, בתוך הקרקע ובמערות.

המאמר שפורסם בדצמבר 2019 בחן את המיקום של סדרת עַכְּבִיסוּמָאִים בעץ הפילוגנטי של מחלקת העַכְּבִישָׁנִים (Arachnida) ומציע כי הם קבוצה אחות לסדרת העַכְשׁוּבָאִים. התמיכה ליחסים אלו בעץ הפילוגנטי המבוסס על נתונים מולקולריים לא גבוהה, אך מסכימה עם הדמיון המורפולוגי של המיקום והצורה של בלוטות הנמצאות סמוך לבסיס הבחנינים (coxal glands) רק בשתי סדרות עכבשנים אלו.

מחלקת העכבישנים כוללת מספר סדרות ועד היום אין הסכמה מלאה בין החוקרים על הקרבה האבולוציונית בין הסדרות השונות, פרט לשושלת Tetrapulmonata (ארבע ריאות ספר = העכבישנים בעלי שני זוגות של ריאות ספר) הכוללת את העכבישאים, העקרבישאים ועוד שתי סדרות שלא נמצאו עד כה בישראל.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים