דרך ארוכה למתן שמות לעכבישנים…: שמות העכבישנים של ארץ ישראל – מילון חדש התפרסם באתר האקדמיה ללשון העברית

הוועדה לזואולוגיה באקדמיה ללשון העברית היא וועדה בה נקבעים מונחים זואולוגיים ושמות בעלי-חיים בעברית.

למתן שמות בעברית לבעלי-חיים וצמחים יש חשיבות רבה בחינוך והכרת הטבע בארץ. בצורה זו ניתן להנגיש לקהל הרחב נושאים רבים הקשורים לחינוך והוראה, שמירת טבע, אוספי טבע וטקסונומיה.

לפני מספר שנים, קצת לאחר הצטרפותי לצוות אוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים, יושב ראש הוועדה לזואולוגיה באקדמיה ללשון העברית, פרופ' יוסי הלר, הזמין אותי להיות חברת וועדה, וביקש ממני שאכין את רשימת שמות העכבישנים של ישראל.

בתחילה, חשבתי שזו תהיה משימה פשוטה – הרי ד"ר גרשם לוי, שהיה אוצר אוסף העכבישנים הלאומי, הכין בעבר רשימת שמות שפורסמה בכרך 2 של האנציקלופדיה של החי והצומח בארץ ישראל, ובנוסף פנחס אמתי פרסם מספר ספרים על פרוקי-רגליים יבשתיים, כולל ספרים עם ד"ר דני סימון  (שגם הוא חבר בוועדה) ובהם שמות עכבישנים. מהר מאוד הבנתי שזו משימה  לא פשוטה…

במהלך הכנת הרשימה נתקלתי במספר בעיות, לחלקן הייתי מודעת, אבל לא הייתי מודעת לגודל הבעיות. למשל למספר שמות עכבישנים ניתנו שניים או שלושה שמות שונים שהתפרסמו במקורות שונים. מכיון שהייתי מודעת לבעיה זו חשבתי שהפתרון הפשוט יהיה להשתמש בשמות שפורסמו בכרך 2 של האנציקלופדיה של החי והצומח בארץ ישראל, מכיוון שהם מבוססים על רשימות שאושרו בעבר על ידי הוועדה לזואולוגיה. למרבית הפתעתי גיליתי שהרשימות שאכן הוגשו בשנות השמונים של המאה העשרים לוועדה לזואולוגיה לא אושרו מעולם בגלל תקלה בירוקרטית…

בנוסף, לשמחתי הרבה, בשנים האחרונות נמצאו עכבישנים חדשים למדע מישראל, וגם עכבישנים שלא היו ידועים מישראל, אך לכל העכבישנים הללו אין שמות בעברית…

וכך התגייסה כל מעבדת אוסף העכבישנים הלאומי ושותפים למחקרי עכבישנים בישראל (ובעיקר איגור ארמיאץ'שלמי אהרן, אסף אוזן, יורם צביק ואיתן רכט)  למשימת יצירת רשימת שמות העכבישנים של ישראל.

במקביל להכנת הרשימה, הוכן לפרסום מדריך השדה לעקרבי ישראל, פרי יצירה משותפת של אוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים (אפרת גביש-רגב), המעבדה לחקר עקרבי ישראל – עמותת דוכיפת בירוחם (יורם צביק), ורשות הטבע והגנים (אוהד יהלומי ואסף צוער) – והיה לנו חשוב לאשר את שמות העקרבים לפני פרסום המדריך.

קישור ישיר למילון באתר האקדמיה ללשון העברית

בישראל נציגים של שמונה סדרות עַכְּבִישָׁנִים:

בשלב הראשון אושרו בוועדה שמותיהם של כל המשפחות, הסוגים והמינים הידועים עד כה מישראל בארבע מתוך שמונה הסדרות: עַקְרַבָּאִים (23 מינים, אך בימים אלו מתוארים מינים חדשים למדע, לכשיתסיים תיאורם יתווספו שמותיהם למילון), עַקְרָבִישָׁאִים (שני מינים), עַכְּבִיסוּמָאִים (שני מינים, מהם מין אחד מתואר בימים אלו לכשיתסיים תיאורו יתווסף שמו למילון), ורַגְלָבִישָׁאִים (20 מינים, אך בימים אלו מתוארים מינים חדשים למדע, לכשיתסיים תיאורם יתווספו שמותיהם למילון). כמו כן הוצעו שמות בעברית לתת־המערכה, למחלקה, ולרמות הביניים שבין תת-המערכה והסדרות. במערכת פרוקי־הרגליים שתי תת־מערכות בהתאם לצורת גפי הפה של המינים הכלולים בהן: בעלי הלסתות (Mandibulata) ובעלי ה"כליצרות" (Chelicerata). חידשנו שם עבור בעלי ה"כליצרות" : בעלי המלקוחיים* שהיה בשימוש במילון השורשים הביולוגי של יצחק כפכפי. *תמורת chelicera נקבע מַלְקוֹחַ, על פי הפסוק: "יָבֵשׁ כַּחֶרֶשׂ כֹּחִי וּלְשׁוֹנִי מֻדְבָּק מַלְקוֹחָי וְלַעֲפַר מָוֶת תִּשְׁפְּתֵנִי" (תהלים כב, טז). כליצרה= מלקוח; כליצרות= מלקוחיים; בעלי כליצרות= מַלְקוֹחָנִים;

בימים אלו אנו עובדים על רשימת שמות העַכְּבִישָׁאִים. בישראל ידועות מעל 50 משפחות עכבישים ומעל 650 מיני עכבישים, אך ההערכה היא שיש יותר מ 1000 מיני עכבישים בישראל.

בבואנו לתת שמות לעכבישני ישראל עלינו לקבל החלטות רבות בנוסף להחלטה על שם אחד מתוך מספר שמות בעברית שניתנו לכל מין. בקבוצות עם מספר נמוך של מינים ובקבוצות להן חשיבות רפואית (למשל עקרבים וקרציות) או כלכלית (למשל אקריות להן חשיבות בחקלאות) ברור כי יש לתת לכל מין שם נפרד בעברית. אך האם יש לנהוג כך גם בקבוצות מרובות מינים שאין להן חשיבות רפואית או כלכלית? למשל האם יש לתת שם בעברית לכל מין של עכבישן שאינו מסוכן לאדם ואין לו חשיבות מיוחדת בחקלאות ושלא ניתן לזהות אותו בשטח (רק במעבדה)?

בעתיד, לאחר אישור רשימת שמות העכבישים, נערוך רשימת שמות לסדרת העַכְשׁוּבָאִים, ולסדרת זוּט-עַקְרַבָּאִים.

לפי שעה לא ייכללו ברשימה הקבוצות השייכות לתת־המחלקה אקריות בשל חוסר היציבות בטקסונומיה שלהן.

עם סיום מילון העכבישנים, אנו תקווה כי נוכל לתת שמות בעברית לנדלים ורבי-הרגליים של ישראל.

ד"ר אפרת גביש-רגב (מנהלת מדעית של אוסף העכבישנים הלאומי)

 

כתבה בנושא זה התפרסמה ב YNET בתאריך 12.06.19: יש להם שם: הכירו את קְטַן-רֶגֶל מְנֻמְנָם ובַּרְדָּסוֹן (לקריאה לחצו על הקישור)

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *