פרוקי-רגליים יבשתיים

אוסף העכבישנים

אוסף עַכְּבִישָׁנִים הלאומי באוניברסיטה העברית כולל נציגים מכל שמונה הסדרות המצויות בישראל: אקריות (כולל קרציות) (Acari), זוּט- עַקְרַבָּאִים (Pseudoscorpiones), עַכְּבִישָׁאִים (Araneae), עַכְשׁוּבָאִים (Solifugae), עַקְרַבָּאִים (Scorpiones), עַקְרָבִישָׁאִים (Amblypygi), עַכְּבִיסוּמָאִים (Palpigradi) ורַגְלָבִישָׁאִים (Opiliones).

זהו אוסף העכבישנים המקיף ביותר במזרח התיכון ובנוסף להיותו אוסף אזורי מקיף הוא בעל חשיבות עולמית. האוסף כולל פריטים שנאספו מתחילת 1920 ועד ימינו בעיקר על ידי פרופ' אהרן שולוב, פנחס אמיתי, ד"ר גרשם לוי, פרופ' יעל לובין וכולל גם את אוסף העכבישנים של יעקב פלמוני, האוספים הפרזיטולוגים ואוספי האקריות (כולל קרציות) של פרופ' מיכאל קוסטא, פרופ' ברוריה פלדמן-מיוזם ופרופ' אוסקר תיאודור.

כבר במאה ה – 18 ובמאה ה – 19 ארכנולוגים חקרו ואספו עכבישנים באזורנו Jean Victoire Audouin, Eugène Simon ,Fredrik Hasselquist, Marie Jules César Lelorgne de Savigny  ו – Octavius Pickard-Cambridge . כמאה שנים לאחר מכן, פרופ' ישראל אהרוני היה הזואולוג המקומי הראשון שאסף עכבישנים (תחילת המאה ה- 20) בנוסף לארכנולוגים שחקרו ואספו באזור כמו Władysław Kulczyński ו – Embrik Strand. אך רק בשלהי '1920, לאחר הקמת האוניברסיטה העברית, הוקם לראשונה אוסף עכבישנים מקומי – על ידי פרופ' אהרן שולוב, שהיה אז אחד מתלמידיה הראשונים של האוניברסיטה העברית. בראשיתו האוסף כלל בעיקר עכבישנים בעלי חשיבות רפואית וחקלאית, מאוחר יותר, עם הרחבת צוות המעבדה הורחב גם האוסף ונעשו מאמצים רבים לאסוף ולהגדיר עכבישנים מכל הסדרות המצויות באזור. החל מראשית '1970 ד"ר גרשם לוי פעל כאוצר אוסף העכבישנים הלאומי עד לפטירתו בשנת 2009. במהלך 40 שנים אלו הפך אוסף העכבישנים מאוסף מקומי לאוסף אזורי מקיף ובעל חשיבות עולמית.

לחצו על הקישור לקריאה נוספת על פעילות מעבדת אוסף העכבישנים הלאומי

ד"ר גרשם לוי

אוצר אוסף העכבישנים הלאומי בין השנים 1978 – 2009

G Levi 2006 D Simon

צילום: ד"ר דני סימון, 2006 דצמבר, בסיור עכבישנים ליד קיבוץ שדה בוקר, המפגש השני של האיגוד הישראלי לעכבישנים ("המפגש השנתי השני של חובבי העכבישנים בישראל")

ד"ר גרשם לוי (1937 – 2009) היה אוצר אוסף העכבישנים הלאומי, האוניברסיטה העברית בירושלים, בין השנים 1978 ועד פטירתו בטרם עת ב 21 במרץ 2009. בתקופת פועלו, גרשם קידם את אוסף העכבישנים מאוסף מחקרי מקומי לאוסף לאומי בעל חשיבות אזורית ועולמית. גרשם הקדיש את חייו המקצועיים למחקר העכבישנים באזור ארץ ישראל. תוצרי מחקריו הטקסונומיים יחד עם אוסף העכבישנים ופרוקי-הרגליים היבשתיים שטיפח, שמר ואירגן בצורה קפדנית, מהווים בסיס הכרחי למחקרים רבים על הביולוגיה, אקולוגיה וסיסטמטיקה של עכבישנים ופרוקי-רגליים נוספים (נדלים ורבי-רגליים).

גרשם תיאר קרוב ל – 150 טקסונים (מינים, סוגים ומשפחה של עקרבים, עכשובים ועכבישים), פרסם מעל 50 רבזיות טקסונומיות (באתר קטלוג העכבישים העולמי)  (פרסומים בגוגל סקולר) על יותר מרבע ממשפחות העכבישאים הידועות מישראל, בנוסף לפרסומיו על הטקסונומיה של עקרבי ועכשובי ישראל. מרבית מאמריו פורסמו בעיתונים מדעיים באנגלית, אך לגרשם היה חשוב גם לפרסם בעברית ובעיתונים מדעיים מקומיים (Israel Journal of Zoology) על מנת להנגיש את עבודותיו לחוקרים וסטודנטים מאזורנו, כמו גם לקהל הרחב (למשל כרך 2 של האנציקלופדיה של החי והצומח של ארץ ישראל).

גרשם היה טקסונום מוערך מאוד בקרב חוקרי העכבישנים בעולם ושם את אוסף העכבישנים הלאומי של ישראל על המפה העולמית. כיום, צוות מעבדת אוסף העכבישנים הלאומי, באוניברסיטה העברית בירושלים, מקיים את צוואתו של גרשם  – לקדם את מחקר העכבישנים של ישראל.

במהלך חייו ולכבודו נכתבו מספר פרסומים מדעיים ומספר מינים של עכבישנים נקראו על שמו :

B. Condé and M. Nguyen Duy: Pénicillates d’Israel rassemblés par G. Levy. Bulletin du Muséum National d’Histoire Naturelle (2e sér) 42 (6): 1251–1258, 1970 (1971) (Diplopoda).

Y. Lubin (Guest co-editor): Spiders of Israel: Systematics, Ecology, and Behavior. Festschrift issue. Israel Journal of Zoology 44 (2): 93–251, 1998.

העכשוב Galeodes levyi Harvey, 2002

העקרב קטלן עברי (תת-מין, יש ויכוח טקסונומי האם זה מין ולידי) Androctonus amoreuxi levyi Fet, 1997

העכבישים

Phlegra levyi Prószyński, 1998 (משפחת הקפצניים Salticidae)

Enoplognatha gershomi Bosmans & Van Keer, 1999 (משפחת הכדורניים Theridiidae)

Aelurillus gershomi Prószyński, 2000 (משפחת הקפצניים Salticidae)

Agelescape levyi Guseinov, Marusik and Koponen, 2005 (משפחת המשפכניים Agelenidae)

Gamasomorpha gershomi Saaristo, 2007 (משפחת Oonopidae)

 

לאחר מותו ולכבודו נקראו על שמו עקרב

Compsobuthus levyi Kovařík, 2012 (חד-צלע חלק)

ומספר עכבישים

Halodromus gershomi Muster, 2009 (משפחת Philodromidae)

Anaptomecus levyi Jäger, Rheims & Labarque, 2009 (משפחת המברישניים Sparassidae)

Echemus levyi Kovblyuk & Seyyar, 2009 (משפחת הקטועניים Gnaphosidae)

Nomisia levyi Chatzaki, 2010 (משפחת הקטועניים Gnaphosidae)

Draconarius levyi Wang, Griswold & Miller, 2010 (משפחת המשפכניים Agelenidae)

Ariadna levyi Wunderlich, 2011 (משפחת Segestriidae)

Levymanus gershomi Zonstein & Marusik, 2013 (משפחת הבחנינניים Palpimanidae)

Plexippus gershomi Prószyński, 2017 (משפחת הקפצניים Salticidae)

כנסו לקישור לקריאה נוספת על ד"ר גרשם לוי בויקיפדיה

הספדים

www.entomology.org.il/sites/…/ENTOM%2008-Obit%20FINAL.pd

ע"מ 55: http://nnhc.huji.ac.il/wp-content/uploads/hasiana/Haasiana%205%202010.pdf

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15659801.2009.10639647?journalCode=tiee20

https://www.ntnu.no/ub/scorpion-files/sf3.pdf

ברוסית:

http://kmkjournals.com/upload/PDF/ArthropodaSelecta/18/18_3_189_191_Levy_obit.pdf

 

 

 

אוסף הנדלים

אוסף הנדלים באוניברסיטה העברית כולל ארבע סדרות של נדלים: אצנדלאים (Scutigeromorpha), נדלילאים (Geophilomorpha), קטנדלאים (Lithobiomorpha) ורבנדלאים (Scolopendromorpha). באוסף מעל ל- 700 רשומות מקוטלגות, חלקן כוללות מספר פריטים, כולם מוגדרים לסדרות וכ – 75%  מוגדרים לרמת המין.

אוסף רבי-הרגליים

אוסף רבי-הרגליים באוניברסיטה העברית כולל נציגים של מספר סדרות של רבי-רגליים:

רבי-רגליים רכים כמו משפחת המברשיים (Polyxenidae): אלו רבי-רגליים זעירים ובעלי צורה הדומה לצורתם של זחלי חיפושיות ממשפחת העוריות (Dermestidae).

רבי-רגליים קשים הכוללים את רבי-הרגליים הגדולים והמוכרים יותר כמו משפחת הצנופיים (Glomeridae), משפחת הרברגליים (Spirostreptidae), משפחת הרבגפיים (Strongylosomidae), ומשפחת ה- Julidae.

למידע נוסף, כולל מבוא מפתח לסדרות רביי-הרגליים בעברית (תורגם על ידי ד"ר אפרת גביש-רגב) אנו ממליצים לבקר באתר של פרויקט רבי-רגליים של פרופ' פטרה סיירוולד מהמוזיאון בשיקגו.

 

 

צוות האוסף

עדכונים אחרונים