בתקשורת

נובמבר 2020

במחקר שפורסם ב- Marine Biotechnology Research Journal השתמשו ד"ר ליאור דוד, ד"ר דני גולני וד"ר רוני תדמור-לוי בכלים גנטיים כדי לחקור דג שהופקד באוסף הדגים מהמין 'אבלן לחוץ' Ablennes hians שנתפס בים התיכון ליד אשדוד. הם השוו את המבנה הגנטי של דג זה לפרטים של אותו המין מרחבי העולם ומצאו שההבדלים הגנטיים בתוך מין זה גדולים, ויתכן שלמעשה צריך להגדיר את הטקסונומיה של דג זה מחדש כמספר מינים נפרדים. מחקר זה מהווה דוגמה נוספת לאיך שימוש בכלים גנטיים מולקולריים יכול לסייע בהגדרות הטקסונומיות שמבוססות בעיקר על מורפולוגיה.

כתבה שנייה בסדרה ב'קוטיקולה'- מגזין ההדברה הישראלי, בשיתוף ד”ר אפרת גביש–רגב, מנהלת אוסף העכבישנים הלאומי. הפעם, נכיר לעומק שתי משפחות אשר יש בהן מינים שעלולים להוות סכנה לאדם.

אוקטובר 2020

האם יש לנו מה לפחד מעכבישים? כתבה ראשונה בסדרה ב'קוטיקולה'- מגזין ההדברה הישראלי, בשיתוף ד”ר אפרת גביש–רגב, מנהלת אוסף העכבישנים הלאומי. נכיר את העכבישים הנפוצים ביותר בישראל, נקבל כמה טיפים להתמודדות איתם (או לפחות עם הפוביה שלנו) ונגלה שהם בכלל ברובם די ידידותיים.

ספטמבר 2020

מנהל אוסף הזוחלים והדוחיים, ד"ר בעז שחם, עלה לשידור בתוכנית הרדיו של דודו ארז "שלושה שיודעים" בתחנת רדיו כאן תרבות (תאגיד השידור) ביום ב' 21/9/2020 לשיחה קצרה על הפתעות וניסים (לכאורה) ברבייה של נחשים וזוחלים אחרים.  תחילת הראיון –  1:03:10 מתחילת התוכנית.

פרופ' דרור הבלנה, אוצר אקדמי של אוסף הזוחלים והדוחיים ופרופ' יעל לובין, אוצרת עמיתה באוסף העבישנים, בריאיון ב The Jerusalem Post על הסכנה למגוון המינים בנגב.

אוגוסט 2020

ד"ר בעז שחם, מנהל אוסף הזוחלים והדוחיים, שוחח עם ליאת רגב בתוכנית הרדיו היומית הפופולרית "סדר יום" בתחנת "כאן ב" של תאגיד השידור על נמלת האש הקטנה, על נזקיה ועל הדרכים לנסות להתמודד עם התופעה המדאיגה.

התחלת הריאיון – זמן 1:25:10 מתחילת התוכנית.

יולי 2020

מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה בירחון המדעי היוקרתי nature שופך אור על היבטים ביו-פיזיקליים ביכולת הדאייה של "נחשים מעופפים", קבוצה קטנה ומיוחדת של נחשים מסוג Chrysopelea ממשפחת הזעמניים אשר נפוצים בדרום מזרח אסיה.
ד"ר בעז שחם, מנהל אוסף הזוחלים והדוחיים, שוחח עם דודו ארז בתכנית הרדיו הפופולרית "שלושה שיודעים" בתחנת "כאן תרבות" של תאגיד השידור ביום 6/7/2020 על התגליות המעניינות והתובנות שהחוקרים מצאו במחקרם. תחילת הראיון בדקה 12:25 מתחילת התוכנית.

הידיעה באתר "הארץ".
הידיעה ב-"ניו יורק טיימס".
המאמר המדעי המקורי בירחון Nature Physics.

יוני 2020

תגלית בוטנית: צמח בר חדש נתגלה בעמק בית נטופה, בסיוע וליווי של פרופ' אבי שמידע, וקטעי ספרות שסיפקה הגר לשנר, מנהלת אוסף הצמחים.

מאי 2020
האזינו לשיחה קצרה על נחשים ארסיים, אנשים ומה שביניהם עם ד"ר בעז שחם, מנהל אוסף הזוחלים והדוחיים, בתכנית הרדיו של דודו ארז 'שלושה שיודעים' (החל מדקה 30:45).

מנהל אוסף הזוחלים והדוחיים, ד"ר בעז שחם, בריאיון לעיתון החרדי "יתד נאמן": כיצד להימנע בימים אלה ממקרי הכשה של נחשים ארסיים? התנהגות זהירה ובטיחותית, מדוע הנחשים מתעוררים לפעילות דווקא כאשר מגיע האביב ועמו מזג אוויר חם, והאם מדיניות הסגר של משבר הקורונה הביאה לשינויים בהתנהגות של הנחשים ובסיכויים שלנו לפגוש בהם?

ד"ר שחם התמקד בסינון של המידע שמופץ ברשת ובתקשורת, הדגשת העובדות המדעיות וביטול שמועות ודעות קדומות.

ינואר 2020

האזינו לראיון שנערך עם ד"ר בעז שחם ברדיו כאן 11 על פיענוח הגנום של הקוברה ההודית, שסוללת את הדרך ליצירת תרופת נגד מסונתזת לארס הקוברה.

דצמבר 2019

הכנס הראשון של האגודה הישראלית לביולוגיה אבולוציונית התקיים החודש במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט תל אביב. פרופ' אריאל צ'יפמן, מיוזמי הכנס, מופיע בכתבה על הנושא.

נובמבר 2019

צפו בריאיון שהתקיים ב'כאן 11' עם פרופ' גילה כחילה בר-גל, מנהלת אוספי הטבע הלאומיים ומנהלת אוסף הרקמות ו DNA: מומיית כלב שנמצאה בסיביר עשויה לשפוך אור על איך ומתי בויתו הזאבים לכלבים.

פרופ' אריאל צ'יפמן נותן רקע רחב והקשר למחקרים חדשים המצליחים להסביר כיצד מתפתחות בטבע תכונות חדשות.

ריאיון עם פרופ' רבקה רבינוביץ ב'כאן תרבות' בעקבות מחקרים שמראים כי לנחשים הקדומים היו רגליים.

הדוגמאות המוקדמות לאשליה חזותית בממצאים מן העבר נמצאו בתחריטים על עצם ואבן ברמת הגולן.  כתבה באנגלית ב'הארץ'.

יוני 2019

שמות עבריים חדשים אושרו ל73 פרוקי רגליים נבחרים! זאת בעקבות עבודה משותפת של ד"ר אפרת גביש-רגב, מנהלת אוסף העכבישנים, פרופ' יוסי הלר, יו"ר הועדה הזואולוגית באקדמיה ללשון עברית, ושותפיה של ד"ר גביש-רגב למחקרי עכבישנים בישראל- איגור ארמיאץ'שלמי אהרן, אסף אוזן, יורם צביק ואיתן רכט.

על כך תוכלו לקרוא בכתבות באתר YNET ובאתר האקדמיה ללשון עברית. כתבה נוספת נכתבה על יד איגור ארמיאץ באתר מכון דוידסון.

מילון שמות העכבישנים של ארץ ישראל באתר האקדמיה ללשון עברית.

ריאיון עם ד"ר אפרת גביש-רגב בתוכנית "גם כן תרבות" עם גואל פינטו בתאגיד בשידור 'כאן'. האזינו משעה 1:06:42.

אפריל 2019

פרופ' רבקה רבינוביץ מתארחת בפודקאסט בתאגיד השידור 'כאן' על מרי אנינג – שהצליחה מעל המצופה להיות משמעותית במחקר הפליאונטולוגי קצת אז והרבה היום, ובזכותה אנחנו מכירים את הדינוזאורים.

ינואר 2019

אפריקה בשפלת החוף- כתבתו של איגור (עידו) ארמיאץ, דוקטורנט באוספי הטבע הלאומיים, באתר מכון דוידסון.

אוקטובר 2018

איך בוחרים שם חדש ל 180 פרפרים?
צפו בפרופ' יוסי הלר, אוצר אקדמי באוספי הטבע הלאומיים, בלונדון וקירשנבאום, דקה 40:4 עד סוף התוכנית.

ספטמבר 2018

נבו יריחו נבחר לעקרב הלאומי של ישראל: פורסם בערב ראש השנה באתר YNET

האזינו לידיעה על גמר העקרב הלאומי בחדשות YNET: דקה 2:15 של החדשות


כתבה על האנשים שמקדישים את זמנם לבעלי חיים שרוב האנשים לא מחבבים.

בעמוד השני של הכתבה ב'הארץ' תוכלו לקרוא את הריאיון עם ד"ר אפרת גביש-רגב, המנהלת המדעית של אוסף העכבישנים הלאומי. בין השאר תוכלו לקרוא האם יש מה לפחד או לחשוש מעכבישנים? מה התרומה האקולוגית שלהם? ואת דעתה על כך שאף אחד מהם כרגע לא נחשב חיה מוגנת.

אוגוסט 2018
ספר חדש יצא לאור- 'מדריך שדה לעקרבי ישראל' – פרי יצירה משותפת של אוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים, המעבדה לחקר עקרבי ישראל – עמותת דוכיפת בירוחם, ורשות הטבע והגנים.
בין ארבעת מחברי המדריך נמנית ד"ר אפרת גביש-רגב, מנהלת אוסף העכבישנים הלאומי באוניברסיטה העברית בירושלם.
המדריך יאפשר לזהות 21 מיני עקרבים שנמצאו בישראל, מתוכם 4 מסוכנים מאוד לאדם.
– כתבה ב'הארץ': העקרבים בישראל: כמה מינים חיים בארץ וממי צריך להיזהר?
– כתבה במקור ראשון: על הצבת ועל העוקץ, הכירו את העקרב הישראל
– כתבה בדבר ראשון: צהוב ועצבני

יולי 2018
כתבה ב'הארץ' בה מראיינים את ד"ר אפרת גביש-רגב, מנהלת אוסף העכבישנים הלאומי על הגילוי של המדענים כיצד עכבישים נראים מרחפים באוויר

יוני 2018
נחש בן בית
מנהל אוסף הזוחלים והדוחיים, ד"ר בעז שחם, מוביל יחד עם רועי טלבי (דוקטורנט מאוניברסיטת חיפה) מחקר על השכיחות היחסית של צפע מצוי (Daboia palaestinae) בשטחים חקלאיים ובסמוך לישובים, לעומת שטחים טבעיים. מן הנתונים הראשוניים עולה, ששכיחות הצפע בשטחים הקשורים לאדם גבוהה כמעט פי 10 משכיחותו בשטחים טבעיים. תוכלו לעיין בצילום של ידיעה שהופיעה במגזין נשיונל ג'יאוגרפיק בעברית (יוני 2018), מאת עדי ויינברגר.

מאי 2018
המחיר האקולוגי של עפיפוני התבערה
צפו בד"ר בעז שחם, מנהל אוסף הזוחלים והדוחיים, מסביר בתכנית הטלוויזיה "לונדון את קירשנבאום" אתמול בערוץ 10 על הנזקים הכבדים למערכות האקולוגיות הטבעיות, מעבר לנזקים האחרים הידועים, כתוצאה מטרור "עפיפוני התבערה" בדרום מישור החוף בעת האחרונה.
http://10tv.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1294806


ריאיון עם פרופ' אריאל צ'יפמן, מנהל אוסף חסרי חוליות, בתוכנית הרדיו ״שלושה שיודעים״ אודות פרוקי רגליים והפיצוץ הקמברי:
https://www.kan.org.il/Radio/item.aspx/?pid=35378

יוני 2016

מחקר העוסק במתאם בין תנועה לדפוסי הפיגמנטציה הגביים של הלטאות התבצע בקבוצתו של פרופ' דרור הבלנה והתפרסם ב British Ecological Society